Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Svatá Markéta vhodila srp do žita

  • Věra Krulišová

Vloženo: 22. července v 15:10

Platnost do: 30. června 2030 v 23:59

Svatá Markéta vhodila srp do žita

Žně se nám skončily, 

všecko jsme složili,

složili, svázali, 

včasně dom dostali. 

 

Však jsme se snažili, 

snopů navázali, 

co bychom nebyli

na chvíli veselí!

Sice nastaly prázdniny, práce na políčku se však neřídí školním kalendářem, ale přírodním. 

 

Sešlo se nás ve čtvrtek 20. července právě akorát na to, abychom sklidili obilí, vymlátili zrníčka a uschovali úrodu na zářijové pečení chleba. Děti tentokrát doprovázeli k políčku prarodiče, a to se ukázalo jako velké obohacení. Málokdo z generace rodičů a učitelů může dětem ještě ukázat, jak se při žních správně postupuje a na co si dát pozor. Dědeček Bětky umotal povříslo a svázal jím otep slámy. Babičky Bertíka a Bětky ukazovaly, jak správně pokládat na plachtu klasy před vymlácením a jak nejlíp vyfoukávat plevy. Upozornily nás, že obilí nemůžeme uzavřít na dva měsíce do sklenic a riskovat zplesnivění. Naopak, že o něj musíme pečovat ještě i doma. Rozprostřít na síta nebo na jinou plochu a hlavně nechat na suchém a tmavém místě. K tomu nás nabádala i naše paní ředitelka, o které jsme se tak dozvěděli, že pochází ze zemědělské rodiny a že k projektu Život chleba má tak osobní vztah. 

 

Pan učitel nakonec zastřihnul políčko na elegantní strniště a kdo chtěl, mohl se po něm bosky projít. Připraveno na zrytí a nové osetí. 

 

Chleba nebo placky si ze sklizeného obilí upečeme v Divočině Malešov v pátek 8. září. Hrstku obilí symbolicky předáme třídám, které na náš celoroční projekt navážou.

Galerie

asociacezs .pngNorway_grants@4x.pngTDZ_LOGO_K_POUZITI.pngMAP-logo-mail_mrk.gifeduzme-na-kutna-hora-logo.pngNPO (1).jpg

 

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání 8B8582E5-4ED4-4611-AA1A-718B593D8448.jpeg feu.jpg

ZŠ Kutná Hora, Kamenná stezka 40Kamenná stezka 40284 01 Kutná Hora, kancelář: 327 512 229, 605 295 120
email: skola@zskamenka.cz, ID datové schránky: xqzav7k