Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
V rámci projektu OWHC vyrazili naši zástupci do Bánské Štiavnice
Vloženo: 23. června 2023 v 8:31
Platnost do: 30. června 2030 v 23:59
Zobrazeno: 228×
Od neděle 18. června do čtvrtka 22, června jsme společně s Maruškou Machovou, Niki Maršálkovou, Fandou Juskem a Martinem Trpišovským, všichni 5. B, navštívili na pozvání OWHC - organizace starající se o světové dědictví chráněné UNESCO, Bánskou Štiavnici.
Doprovázela nás za město Kutná Hora Kristýna Šimonová. Banská Štiavnica je slovenské město s bohatou historií těžby drahých kovů, podobně jako Kutná Hora. Ve Štiavnici se ale těžilo stříbro i zlato. Kromě letošních hostitelů ze slovenska se projektu účastní také děti z polského Krakova a maďarského hlavního města Budapešti. Projekt je naplánovaný jako putovní a hostitelská města se střídají. Smyslem je navázat mezinárodní přátelství a zlepšit komunikaci v angličtině. V bohatém programu, který nám připravili hostitelé jsme měli možnost prohlédnout si město a jeho památky, včetně světovým dědictvím chráněné soustavy umělých vodních ploch sloužících k pohonu důlních zařízení, místní jim říkají tajchy. Vyzkoušet si rýžování zlata a malbu na textil s voskovou maskou. Jeskyňářské lezení, hlasy zvířat, hra na lesní roh, sokolnické představení a vlastnoruční stloukání ptačí budky nebo krmítka, to jen namátkový výčet aktivit, které si děti prožili v rámci oslav dne sv. Huberta v zámeckém areálu Múzea vo Svätom Antone. Na závěr jsme se ještě zúčastnili zahájení výstavy s tématem ochrany světového dědictví. Nejpodstatnější částí programu byly ale aktivity, které pro sebe děti připravili navzájem s podporou svých učitelů. My jsme prezentovali Kutnou Horu za pomoci animovaných filmů a navazujícího znalostního kvízu, který připravil Martin. Maruška připravila interaktivní mapu a Niki výkladový slovníček kutnohorských historických reálií. Fanda vymodeloval a na 3D tiskárně vytiskl model Vlašského dvora. Také jsme společně připravili fotokoutek s kutnohorskou tématikou. Letošní specialitou byla prezentace lokálních a národních sladkostí a cukrátek. Kutnohorskou historii mlsání i s názornými ukázkami připravila skvěle Kristýna Šimotová.
Do Kutné Hory se děti i dospělí vrací s novými přáteli, spoustou zážitků a nadějí, že projekt bude pokračovat v podobně tvořivém duchu, jako letos ve Štiavnici začal. Bude to v Kutné Hoře, Krakově či Budapešti? Nechme se překvapit.
Mgr. Jakub Obraz